Верховний Суд України: Перепланування, що закриває сусідам вхід, — незаконна

Верховний Суд України: Перепланування, що закриває сусідам вхід, — незаконна

Верховний Суд України: Перепланування, що закриває сусідам вхід, — незаконна

  • 08.09.2016

Верховний Суд України на засіданні Судової палати у цивільних справах 8 червня 2016 розглянув справу № 6-530цс16 про зобов’язання усунути перешкоди в користуванні приміщенням.

При розгляді була сформована правова позиція щодо незаконного перепланування, що перешкоджає в користуванні спільним сумісним майном (сходами) в будинку.

Статтею 41 Конституції визначено, що використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.

Згідно зі статтею 13 Конституції власність зобов’язує. Власність не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству.

Відповідно до частини другої статті 386 ЦК власник, який має підстави припускати можливість порушення свого права власності іншою особою, може звернутися до суду з вимогою про заборону вчинення нею дій, які можуть порушити його право, або з вимогою про вчинення певних дій для запобігання такому порушенню .

За змістом статті 391 ЦК власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.

У переглядається справі місцевий суд, з яким погодився суд касаційної інстанції, прийшов до обгрунтованого висновку про те, що перепланування вхідного тамбура будинку була проведена без дотримання встановленого законом порядку і не відповідає нормам законодавства в галузі містобудування, в результаті чого порушені права та інтереси позивачки, оскільки перекритий вхід на сходи, що ведуть до належного їй на праві власності нежитлового приміщення.